A MÚOSZ Karikaturista Szakosztály működési szabályzata
Előszó és adalékok
A karikatúra legnépszerűbb integrációja az ún. sajtókarikatúra, melynek elemi sajátosságait a nyomtatott sajtó tartalmi, formai és technikai elvárásai, lehetőségei, ill. paraméterei formálták. A kötetlenebb gondolkozásmódot, ill. új tartalmakat és témákat, valamint szélesebb technikai mozgásteret kínáló e-média, e-kommunikáció és e-művészet kölcsönhatásainak gyorsan változó – így egyelőre meghatároz(hat)atlan – világában átértékelődött a publicisztika és ezen belül a sajtókarikatúra szerepe, mozgástere. Helye keletkezett a publicisztikai karikatúra szélesebb és rugalmasabb értelmezésének az értékkontinuitás fenntartásával, ezzel együtt szükségessé vált a MÚOSZ Karikaturista szakosztályának újraszervezése, ill. átalakítása is.
A változásokra adott közös válasz egyik súlyos akadálya a korábbi ügyrend nyitottsága, liberalizmusa volt. Minthogy az eddigi ügyrend a tagfelvételt nem kötötte szakmai és szakmai-etikai feltételekhez (automatikusan a szakosztály tagja lehetett, aki karikaturistának vélte, ill. mondta magát), az ilyenformán felhígult, gyakorlatilag átjáróházként működő (folyamatosan fluktuáló, így meghatározhatatlan összetételű) “csoportosulás” a közös, konstruktív szakmai munkára alkalmatlanná vált.
A megújulás fontos aspektusa az értékkontinuitás (a rég- és közelmúlt tényleges értékeinek feltárása és bemutatása), illetve ezzel összefüggésben a szakmai utánpótlás kérdése. Erre a legkézenfekvőbb válasz egy értékorientáló szakmai e-archívum közös létrehozása; továbbá az elemi szakelméleti és szaktechnikai ismeretek széleskörű – általános és célzott – kommunikációja: szakelméleti és szaktörténeti előadások és előadássorozatok, szimpóziumok, viták, valamint szakmai stúdiumok szervezése a szakma, a szaksajtó és a szélesebb közönség számára. Ugyanakkor – élve a “házon belüliség” adott előnyeivel – kívánatos a szakosztály munkájának, eredményeinek folyamatos és széles körű megjelenítése a nyomtatott és elektronikus sajtóban. Mindez átgondolt műhelymunkát, ennyiben szervezettebb, tudatosabban (együtt)működő tagságot kíván.
A MÚOSZ Karikaturista Szakosztályának ügyrendje
I. ALAPVETÉSEK
1. A szakosztály neve: Karikaturista Szakosztály
2. Alapítás dátuma: 2012. június 11.
3. Meghatározása: a Karikaturista Szakosztály a MÚOSZ szervezeti keretein belül, annak Szervezeti Működési Szabályzatával összhangban működő aktív szakmai közösség, melynek elsődleges célja a magyar sajtókarikatúra tényleges értékeinek reprezentálása, valamint az ezekhez kapcsolódó különös érdekek kinyilvánítása (így pl. csak a tényleges értékek szem előtt tartásával foglal állást a szakma egészét érintő kérdésekben, vállal szolidaritást, támogat vagy bírál szakmai kezdeményezéseket, tesz közös nyilatkozatot stb.).
4. A szakosztály formálisan két szervezeti egységből áll:
/a. a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok jelölhetők, ill. választhatók vezető tisztségre, – választhatnak tisztségviselőket, – jelölhetők küldöttnek a MÚOSZ Küldöttgyűlésére, – ügydöntő kérdésekben szavazhatnak;
/b. a MÚOSZ tagsággal nem rendelkező, külső tagok, nem jelölhetők, ill. választhatók vezető tisztségre, vagy küldöttnek, nem választhatnak elnököt, alelnököt, vagy titkárt, de
jelölhetők, ill. választhatók szakmai tanácsadó tisztségre,
javaslatot tehetnek ügydöntő kérdésekben,
szavazhatnak szakmai kérdésekben (pl. tagfelvétel, díjra jelölés, szakmai díj megszavazása, szakmai tanácsadók választása, kiállítások rendezése).
/c. A külső tag, amennyiben belép a MÚOSZ-ba, automatikusan teljes jogú taggá válik.
5. Tisztségek
A szakosztály tisztségviselői: az elnök és a titkár. A tisztségviselők az aktuális feladatok megosztásáról, illetve a feladatokhoz rendelt hatáskörökről elnökségi ülésen döntenek (sürgős esetben e-levélben). A szakosztály négyévenként választ tisztségviselőket (ügydöntő) szavazással.
Minthogy képzőművészeti, ill. e-média orientációjú szakosztályról van szó, az elnökség szakmai munkáját a tagság által választott háromtagú művészeti-szakmai tanácsadó testület segíti (a továbbiakban tanácsadók), valamint a tanácsadói jogokkal rendelkező lapmester. Tanácsadó nem csak MÚOSZ tag lehet. A tanácsadók ügydöntő, vagy általános szervezeti kérdésekben alárendeltek az elnökség, ill. a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok döntéseinek, de az alábbi szakmai, képzőművészeti, szaktechnikai stb. kérdésekben a státuszuk egyenértékű:
/a. közös kiállítások helyszínének, illetve technikai feltételeinek megvitatása;
/b. közös kiállítások anyagának válogatása, ill. összeállítása;
/c. tagjelölt ajánlása;
/d. művészeti, vagy sajtó díjra jelölés;
/e. a belső kommunikáció működése, a blog tartalma és megjelenése;
/f. a szakma archívum, ill. Múzeum anyagának válogatása.
A tanácsadók folyamatos kapcsolatot tartanak a szakmai segítséget igénylő tagokkal, művészeti és technikai javaslatot tehetnek kiállításra beadott munkákkal kapcsolatban, továbbá tanácsokkal támogatják a kezdő, vagy fiatal tagokat. Az elnökséggel közös, öttagú szakmai bíráló bizottságot alkotva, többségi szavazással kiállítási kollekciókból kihagyhatnak olyan műveket, amelyek jogszabályt sértenek, vagy kifejezetten rontják a szakosztály, illetve a szakma presztízsét.
A tanácsadókkal és a lapmesterrel kibővített (hattagú) vezetőség évente legalább egyszer külön ülésen jelöli ki, ill. vitatja meg a fontosabb szakmai célokat és feladatokat. Ezek az ajánlások a következő szakosztályülésen tartott érvényes szavazás után léphetnek életbe.
Ha valamelyik tisztségviselő, ill. tanácsadó nem tudja ellátni a feladatát (pl. hosszabb időre külföldre távozik, lemond, súlyosan megbetegszik, meghal stb.), akkor három héten belül e-szavazást kell tartani a megüresedett tisztség betöltésére (de csak arra).
II. A SZAKOSZTÁLY MŰKÖDÉSE
1. A szakosztályülések rendje
/a. Az évente legalább két közvetlen (személyes) szakosztályülést az elnök hívja össze az ülés helyszínét, időpontját és főbb napirendi pontjait tartalmazó e-körlevélben, amit az ülés előtt legalább 10 nappal kell elküldjön a teljes tagságnak. A szakosztály minden év elején – a MÚOSZ elvárásainak megfelelően értékeli az előző év munkáját, és megtervezi a következő év tevékenységét, annak költségvonzatával együtt. A szakosztályvezető beszámol a bevételekről és kiadásokról. A szakosztályülés dönt a közös vagyon (jelen pillanatban 32 db 40 x 50 cm méretű IKEA fémkeret) használatáról, a MÚOSZ által biztosított költség-keret és az esetleges bevételek felhasználásáról
/b. Az üléseket az elnök, ill. annak távollétében az alelnök vezeti. A megjelent tagok jelenléti íven regisztrálnak. A szakosztálytitkár összefoglaló jegyzőkönyvet készít, amit egyrészt archivál, másrészt e-körlevélben 10 napon belül megküld a teljes tagságnak.
/c. Az üléseken csak a szakosztály tagjai vehetnek részt, illetve esetenként azok a vendégek (előadók, szakértők, újságírók stb.), akiket a tisztségviselők pl. egy tag javaslatára meghívnak (a meghívott vendég értelemszerűen nem szavazhat).
/d. Az ülés akkor dönthet szervezeti, lényeges szakmai, ill. ügydöntő kérdésekben, ha a fővárosi tagok legalább 50 %-a plusz egy fő jelen van. Ha nincs, akkor e-szavazáson kell dönteni.
/e. Rendkívüli szakosztályülés összehívását a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok legalább 50 %-a plusz egy fő kezdeményezheti.
2. Szakmai kommunikáció
Tekintettel a szakmai munka folyamatosságának és adott esetben a gyors reagálás igényére, másrészt arra, hogy a teljes tagság egy része vidéken él, a folyamatos belső szakmai kommunikáció (ügydöntő szavazások kivételével – ezt a MÚOSZ SZMSZ személyes részvételhez köti – szavazások, döntések, üzenetek, eszmecserék, viták, észrevételek, javaslatok stb.) elsősorban a Karikaturista Blogon történik. Ezt a nyilvános szakmai fórumot a Blog Házirend alapján a lapmester működteti. A lapmester nem kell MÚOSZ tag legyen. A blogra bejegyzést, képet, vagy hozzászólást csak a szakosztály tagjai (teljes jogú és külsős) tehetnek fel a Blog Házirend szabályainak szem előtt tartásával, a külső látogatók a blogon jól látható helyen közzétett e-mail címre küldhetnek hozzászólást (levelet). Ezek teljes, vagy részleges közléséről a lapmester dönt – esetenként a vezetőség és a szakmai tanácsadók véleményét kérve.
3. Tagság, tagfelvétel
A szakosztály tagjai a MÚOSZ tagsággal rendelkező alapító tagok és azok a nem MÚOSZ tag karikaturisták, akiket az alakuló ülésen az alapítók a tagságra alkalmasnak találtak, továbbá azok, akik ezt követően az alábbi feltételek alapján felvételt nyernek:
/a. két vezetőségi tag szakszerű ajánlása (tanácsadó is lehet ajánló) .doc, .rtf, vagy .txt formátumban (az ajánlás nem formális, az ajánló szakmai felelősséget kell vállaljon az ajánlott kollégáért);
/b. rövid felvételi kérelem és részletes szakmai önéletrajz .doc, .rtf, vagy .txt formátumban;
/c. a munkásságot reprezentáló grafikák, ill. fotók, animációk, vagy videók a következők szerint: grafikák vagy fotók esetén az addigi munkásságot reprezentáló legalább 10, de legfeljebb 15 jó minőségű képfájl; flash, animáció, vagy videó esetén legalább öt munka általánosan használt formátumokban
/d. a MÚOSZ tagsággal rendelkező, de még nem szakosztály tag karikaturistákra ugyanezek a szabályok érvényesek.
Tagfelvételre évente egyszer, az év harmadik harmadában kerülhet sor. A tagfelvételi kérelem teljes anyagát a tárgyév aug. 30-ig e-levélben (tömörített e-mappában) lehet eljuttatni a vezetőség mindhárom tagjának. A később érkezett kérelmek elbírálására csak a következő év utolsó harmadában kerülhet sor. A beérkezett felvételi kérelmeket (a szöveg- és képanyagot) a szakosztály blogján szeptember 10-ig kell közzétenni. A teljes tagság évente egyszer, az év utolsó harmadában tartott e-szavazáson dönt a felvételi kérelmekről. A jelentkező akkor válik a szakosztály tagjává, ha a felvételi anyagára a teljes tagság legalább 2/3-a igennel szavaz.
4. Tagság szüneteltetése, ideiglenes felfüggesztése, kilépés, végleges kizárás
/a. A tagságának meghatározott időre szóló felfüggesztését (szüneteltetését) az elnökséghez eljuttatott, részletesen indokolt e-levélben az a tag kérheti, aki belátható időn belül nem tud részt venni a közös munkában (pl. súlyos betegség, vagy hosszabb külföldi tartózkodás miatt).
/b. Végleges kilépés az elnökséghez eljuttatott, a kilépés okait feltáró e-levélben jelenthető be. A kilépett tag legalább két évig nem kérheti az újbóli felvételét.
/c. Ha valamelyik tag a szakosztály alapvető érdekeit kifejezetten sérti, vagy folytatólagosan inkollegiális magatartást tanúsít, akkor a tagsági viszonyának ideiglenes felfüggesztését legalább 10 szakosztálytag kezdeményezheti az elnökségnek küldött közös és egybehangzó e-levélben. Ebben az esetben az elnökség a felfüggesztést a soron következő ülésen, sürgős esetben a blogon vitára, ill. e-szavazásra bocsájtja. Ha az előterjesztés megalapozott, és ha a tagság legalább 2/3-a megszavazza, akkor a tagsági jogviszony felfüggesztése féléves, súlyosabb esetben egyéves lehet. A felfüggesztés időtartamáról a szakosztály vezetősége dönt.
/d. Kivételes esetben, ha ezt a tagság legalább 50 %-a e-levélben kéri az elnöktől, a teljes tagság dönthet végleges kizárásáról, ha legalább a 2/3-a megszavazza.
/e. Fentiek vonatkoznak a MÚOSZ tagsággal rendelkező szakosztály tagokra is.
5. Szakmai díj
A Karikaturista szakma állandó, emblematikus belső szakmai díja az évente titkos szavazással megitélt Kétfilléres-díj. A Kétfilléres-díj független a közös szakmai kiállításoktól (pl. a Best of kiállítástól). A díjazó pályázaton a teljes tagság részt vehet fejenként 5 reprezentatív munkával, amit a tárgyév október 1-ig kell az elnökség tagjainak elküldeni; a díj odaítéléséről ugyancsak a teljes tagság szavazhat. A pályázat és a szavazás egyéb (pl. technikai) feltételeit a tanácsadókkal kibővített elnökség a blogon és e-körlevélben ismerteti. A díj átadására a tárgyév decemberének első hetében, a MÚOSZ székházban kerül sor a szakma és a meghívott sajtó stb. jelenlétében egy olyan kamarakiállításon, ahol csak a legjobb 30-50 pályázati anyag szerepel.
6. Archívumok
/a. A szakosztály működését dokumentáló adatokat (ülések rövidített jegyzőkönyveit, blogbejegyzéseket és hozzászólásokat, képeket, hivatalos levelezést, szavazások eredményét stb.) a titkár és a lapmester havonta archiválja egy-egy külső hordozó könyvtárrendszerének dátumozott mappáiba.
/b. A karikatúra szélesebb, teljesebb jelenségkörének bemutatását segítheti elő egy értékorientáló szakmai képarchívum, ill. múzeum létrehozása, és folyamatos gyarapítása jellegzetes, vagy kiemelkedően érdekes, ugyanakkor esztétikailag vitathatatlan értékű kortárs és régebbi karikatúrák digitalizált reprodukcióival. A szaktörténeti képarchívum anyagának egy kisebb, válogatott része a blog Múzeum menüjébe kerül. Az archívum anyagának bővítésében bárki részt vehet; az “adományozók” a Múzeum menüben megadott paramétereknek megfelelő képfájlokat (a küldő nevével és a kép adataival) a tanácsadók e-címeire küldhetik. A szakmai archívum, ill. Múzeum anyagának szerves részét képezik a szakmával kapcsolatos érdekesebb mai és korábbi szakelméleti cikkek, kritikák, vitairatok, blogbejegyzések, recenziók, kiállításmegnyitó szövegek, nekrológok stb. A szöveganyagok általánosan használt formátumban (a küldő nevével és a forrásadatokkal) a tanácsadók e-címeire küldhetők.
III. EGYÉB
1. A szakosztály működéséről kifejezetten magánvélemény formájában akármelyik tag nyilatkozhat a nyomtatott, vagy elektronikus sajtóban, de a teljes szakosztály véleményét, érdekeit, szakmai célkitűzéseit stb. tükröző nyilatkozatot csak a tanácsadókkal kibővített vezetőség tagjai tehetnek.
2. Minthogy a szakosztály nemcsak a tagok, hanem általában a sajtókarikaturista szakma értékeit és ehhez fűződő érdekeit is képviseli, közös véleményt formálhat, ill. nyilatkozatot tehet a szakma egészét érintő kérdésekben.
3. Az ügydöntő, szakmai, vagy eseti szavazások rendjéről (szabályairól, technikájáról stb.) a szakosztály vezetősége dönt, e-szavazás esetén a lapmesterrel közösen.
4. A szakosztály keretei közt nincs helye politikai, világnézeti, ideológiai, vagy generációs véleményeknek, vitáknak, frakcióknak. Másrészt viszont jelzetten elkülönülhetnek állandó, vagy alkalmi szakmai-technikai műhelyek, ill. csoportosulások (így működhet portrérajzoló, e-grafikus, video, fotokarikatúra, comics-karikatúra stb. szekció) pl. a szakosztály közös kiállításain.
5. A MÚOSZ vagy a szakosztály nevével jelzett közös kiállításokra, ill. rendezvényekre csak a vezetőség és a tanácsadók jóváhagyásával, a szakma presztízséhez méltó körülmények között kerülhet sor.
6. Az ügyrend csupán a működés főbb szabályait rögzíti. A későbbi módosításokat, vagy további szabályok beiktatását a tagság kezdeményezése nyomán az elnökség vitatja meg és terjeszti elő – sürgős esetben e-szavazás formájában. Az ügyrend megváltoztatása ügydöntő.
7. A szakmai blogon egy önálló menü tartalmazza a szakosztály működésével kapcsolatos alapvető információkat:
/a. a két tisztségviselő adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/b. a három tanácsadó adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/c. a lapmester adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/d. a teljes tagság névsorát;
/e. a tagfelvétel rendjét;
/f. azt az e-címet, ahova a külső látogatók levelet küldhetnek (feltüntetve, hogy a lapmester a szöveget moderálhatja, rövidítheti, megválaszolhatja stb.).
8. A Karikaturista Szakosztály a minőség szem előtt tartásával nyitott minden olyan kifejezésmód, irányzat, vagy technika felé, amely a szélesebben értelmezett publicisztika jelenségköréhez tartozik – beleértve a hagyományos és alternatív e-sajtót, weblapokat, blogokat stb.
A karikatúra legnépszerűbb integrációja az ún. sajtókarikatúra, melynek elemi sajátosságait a nyomtatott sajtó tartalmi, formai és technikai elvárásai, lehetőségei, ill. paraméterei formálták. A kötetlenebb gondolkozásmódot, ill. új tartalmakat és témákat, valamint szélesebb technikai mozgásteret kínáló e-média, e-kommunikáció és e-művészet kölcsönhatásainak gyorsan változó – így egyelőre meghatároz(hat)atlan – világában átértékelődött a publicisztika és ezen belül a sajtókarikatúra szerepe, mozgástere. Helye keletkezett a publicisztikai karikatúra szélesebb és rugalmasabb értelmezésének az értékkontinuitás fenntartásával, ezzel együtt szükségessé vált a MÚOSZ Karikaturista szakosztályának újraszervezése, ill. átalakítása is.
A változásokra adott közös válasz egyik súlyos akadálya a korábbi ügyrend nyitottsága, liberalizmusa volt. Minthogy az eddigi ügyrend a tagfelvételt nem kötötte szakmai és szakmai-etikai feltételekhez (automatikusan a szakosztály tagja lehetett, aki karikaturistának vélte, ill. mondta magát), az ilyenformán felhígult, gyakorlatilag átjáróházként működő (folyamatosan fluktuáló, így meghatározhatatlan összetételű) “csoportosulás” a közös, konstruktív szakmai munkára alkalmatlanná vált.
A megújulás fontos aspektusa az értékkontinuitás (a rég- és közelmúlt tényleges értékeinek feltárása és bemutatása), illetve ezzel összefüggésben a szakmai utánpótlás kérdése. Erre a legkézenfekvőbb válasz egy értékorientáló szakmai e-archívum közös létrehozása; továbbá az elemi szakelméleti és szaktechnikai ismeretek széleskörű – általános és célzott – kommunikációja: szakelméleti és szaktörténeti előadások és előadássorozatok, szimpóziumok, viták, valamint szakmai stúdiumok szervezése a szakma, a szaksajtó és a szélesebb közönség számára. Ugyanakkor – élve a “házon belüliség” adott előnyeivel – kívánatos a szakosztály munkájának, eredményeinek folyamatos és széles körű megjelenítése a nyomtatott és elektronikus sajtóban. Mindez átgondolt műhelymunkát, ennyiben szervezettebb, tudatosabban (együtt)működő tagságot kíván.
A MÚOSZ Karikaturista Szakosztályának ügyrendje
I. ALAPVETÉSEK
1. A szakosztály neve: Karikaturista Szakosztály
2. Alapítás dátuma: 2012. június 11.
3. Meghatározása: a Karikaturista Szakosztály a MÚOSZ szervezeti keretein belül, annak Szervezeti Működési Szabályzatával összhangban működő aktív szakmai közösség, melynek elsődleges célja a magyar sajtókarikatúra tényleges értékeinek reprezentálása, valamint az ezekhez kapcsolódó különös érdekek kinyilvánítása (így pl. csak a tényleges értékek szem előtt tartásával foglal állást a szakma egészét érintő kérdésekben, vállal szolidaritást, támogat vagy bírál szakmai kezdeményezéseket, tesz közös nyilatkozatot stb.).
4. A szakosztály formálisan két szervezeti egységből áll:
/a. a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok jelölhetők, ill. választhatók vezető tisztségre, – választhatnak tisztségviselőket, – jelölhetők küldöttnek a MÚOSZ Küldöttgyűlésére, – ügydöntő kérdésekben szavazhatnak;
/b. a MÚOSZ tagsággal nem rendelkező, külső tagok, nem jelölhetők, ill. választhatók vezető tisztségre, vagy küldöttnek, nem választhatnak elnököt, alelnököt, vagy titkárt, de
jelölhetők, ill. választhatók szakmai tanácsadó tisztségre,
javaslatot tehetnek ügydöntő kérdésekben,
szavazhatnak szakmai kérdésekben (pl. tagfelvétel, díjra jelölés, szakmai díj megszavazása, szakmai tanácsadók választása, kiállítások rendezése).
/c. A külső tag, amennyiben belép a MÚOSZ-ba, automatikusan teljes jogú taggá válik.
5. Tisztségek
A szakosztály tisztségviselői: az elnök és a titkár. A tisztségviselők az aktuális feladatok megosztásáról, illetve a feladatokhoz rendelt hatáskörökről elnökségi ülésen döntenek (sürgős esetben e-levélben). A szakosztály négyévenként választ tisztségviselőket (ügydöntő) szavazással.
Minthogy képzőművészeti, ill. e-média orientációjú szakosztályról van szó, az elnökség szakmai munkáját a tagság által választott háromtagú művészeti-szakmai tanácsadó testület segíti (a továbbiakban tanácsadók), valamint a tanácsadói jogokkal rendelkező lapmester. Tanácsadó nem csak MÚOSZ tag lehet. A tanácsadók ügydöntő, vagy általános szervezeti kérdésekben alárendeltek az elnökség, ill. a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok döntéseinek, de az alábbi szakmai, képzőművészeti, szaktechnikai stb. kérdésekben a státuszuk egyenértékű:
/a. közös kiállítások helyszínének, illetve technikai feltételeinek megvitatása;
/b. közös kiállítások anyagának válogatása, ill. összeállítása;
/c. tagjelölt ajánlása;
/d. művészeti, vagy sajtó díjra jelölés;
/e. a belső kommunikáció működése, a blog tartalma és megjelenése;
/f. a szakma archívum, ill. Múzeum anyagának válogatása.
A tanácsadók folyamatos kapcsolatot tartanak a szakmai segítséget igénylő tagokkal, művészeti és technikai javaslatot tehetnek kiállításra beadott munkákkal kapcsolatban, továbbá tanácsokkal támogatják a kezdő, vagy fiatal tagokat. Az elnökséggel közös, öttagú szakmai bíráló bizottságot alkotva, többségi szavazással kiállítási kollekciókból kihagyhatnak olyan műveket, amelyek jogszabályt sértenek, vagy kifejezetten rontják a szakosztály, illetve a szakma presztízsét.
A tanácsadókkal és a lapmesterrel kibővített (hattagú) vezetőség évente legalább egyszer külön ülésen jelöli ki, ill. vitatja meg a fontosabb szakmai célokat és feladatokat. Ezek az ajánlások a következő szakosztályülésen tartott érvényes szavazás után léphetnek életbe.
Ha valamelyik tisztségviselő, ill. tanácsadó nem tudja ellátni a feladatát (pl. hosszabb időre külföldre távozik, lemond, súlyosan megbetegszik, meghal stb.), akkor három héten belül e-szavazást kell tartani a megüresedett tisztség betöltésére (de csak arra).
II. A SZAKOSZTÁLY MŰKÖDÉSE
1. A szakosztályülések rendje
/a. Az évente legalább két közvetlen (személyes) szakosztályülést az elnök hívja össze az ülés helyszínét, időpontját és főbb napirendi pontjait tartalmazó e-körlevélben, amit az ülés előtt legalább 10 nappal kell elküldjön a teljes tagságnak. A szakosztály minden év elején – a MÚOSZ elvárásainak megfelelően értékeli az előző év munkáját, és megtervezi a következő év tevékenységét, annak költségvonzatával együtt. A szakosztályvezető beszámol a bevételekről és kiadásokról. A szakosztályülés dönt a közös vagyon (jelen pillanatban 32 db 40 x 50 cm méretű IKEA fémkeret) használatáról, a MÚOSZ által biztosított költség-keret és az esetleges bevételek felhasználásáról
/b. Az üléseket az elnök, ill. annak távollétében az alelnök vezeti. A megjelent tagok jelenléti íven regisztrálnak. A szakosztálytitkár összefoglaló jegyzőkönyvet készít, amit egyrészt archivál, másrészt e-körlevélben 10 napon belül megküld a teljes tagságnak.
/c. Az üléseken csak a szakosztály tagjai vehetnek részt, illetve esetenként azok a vendégek (előadók, szakértők, újságírók stb.), akiket a tisztségviselők pl. egy tag javaslatára meghívnak (a meghívott vendég értelemszerűen nem szavazhat).
/d. Az ülés akkor dönthet szervezeti, lényeges szakmai, ill. ügydöntő kérdésekben, ha a fővárosi tagok legalább 50 %-a plusz egy fő jelen van. Ha nincs, akkor e-szavazáson kell dönteni.
/e. Rendkívüli szakosztályülés összehívását a MÚOSZ tagsággal rendelkező tagok legalább 50 %-a plusz egy fő kezdeményezheti.
2. Szakmai kommunikáció
Tekintettel a szakmai munka folyamatosságának és adott esetben a gyors reagálás igényére, másrészt arra, hogy a teljes tagság egy része vidéken él, a folyamatos belső szakmai kommunikáció (ügydöntő szavazások kivételével – ezt a MÚOSZ SZMSZ személyes részvételhez köti – szavazások, döntések, üzenetek, eszmecserék, viták, észrevételek, javaslatok stb.) elsősorban a Karikaturista Blogon történik. Ezt a nyilvános szakmai fórumot a Blog Házirend alapján a lapmester működteti. A lapmester nem kell MÚOSZ tag legyen. A blogra bejegyzést, képet, vagy hozzászólást csak a szakosztály tagjai (teljes jogú és külsős) tehetnek fel a Blog Házirend szabályainak szem előtt tartásával, a külső látogatók a blogon jól látható helyen közzétett e-mail címre küldhetnek hozzászólást (levelet). Ezek teljes, vagy részleges közléséről a lapmester dönt – esetenként a vezetőség és a szakmai tanácsadók véleményét kérve.
3. Tagság, tagfelvétel
A szakosztály tagjai a MÚOSZ tagsággal rendelkező alapító tagok és azok a nem MÚOSZ tag karikaturisták, akiket az alakuló ülésen az alapítók a tagságra alkalmasnak találtak, továbbá azok, akik ezt követően az alábbi feltételek alapján felvételt nyernek:
/a. két vezetőségi tag szakszerű ajánlása (tanácsadó is lehet ajánló) .doc, .rtf, vagy .txt formátumban (az ajánlás nem formális, az ajánló szakmai felelősséget kell vállaljon az ajánlott kollégáért);
/b. rövid felvételi kérelem és részletes szakmai önéletrajz .doc, .rtf, vagy .txt formátumban;
/c. a munkásságot reprezentáló grafikák, ill. fotók, animációk, vagy videók a következők szerint: grafikák vagy fotók esetén az addigi munkásságot reprezentáló legalább 10, de legfeljebb 15 jó minőségű képfájl; flash, animáció, vagy videó esetén legalább öt munka általánosan használt formátumokban
/d. a MÚOSZ tagsággal rendelkező, de még nem szakosztály tag karikaturistákra ugyanezek a szabályok érvényesek.
Tagfelvételre évente egyszer, az év harmadik harmadában kerülhet sor. A tagfelvételi kérelem teljes anyagát a tárgyév aug. 30-ig e-levélben (tömörített e-mappában) lehet eljuttatni a vezetőség mindhárom tagjának. A később érkezett kérelmek elbírálására csak a következő év utolsó harmadában kerülhet sor. A beérkezett felvételi kérelmeket (a szöveg- és képanyagot) a szakosztály blogján szeptember 10-ig kell közzétenni. A teljes tagság évente egyszer, az év utolsó harmadában tartott e-szavazáson dönt a felvételi kérelmekről. A jelentkező akkor válik a szakosztály tagjává, ha a felvételi anyagára a teljes tagság legalább 2/3-a igennel szavaz.
4. Tagság szüneteltetése, ideiglenes felfüggesztése, kilépés, végleges kizárás
/a. A tagságának meghatározott időre szóló felfüggesztését (szüneteltetését) az elnökséghez eljuttatott, részletesen indokolt e-levélben az a tag kérheti, aki belátható időn belül nem tud részt venni a közös munkában (pl. súlyos betegség, vagy hosszabb külföldi tartózkodás miatt).
/b. Végleges kilépés az elnökséghez eljuttatott, a kilépés okait feltáró e-levélben jelenthető be. A kilépett tag legalább két évig nem kérheti az újbóli felvételét.
/c. Ha valamelyik tag a szakosztály alapvető érdekeit kifejezetten sérti, vagy folytatólagosan inkollegiális magatartást tanúsít, akkor a tagsági viszonyának ideiglenes felfüggesztését legalább 10 szakosztálytag kezdeményezheti az elnökségnek küldött közös és egybehangzó e-levélben. Ebben az esetben az elnökség a felfüggesztést a soron következő ülésen, sürgős esetben a blogon vitára, ill. e-szavazásra bocsájtja. Ha az előterjesztés megalapozott, és ha a tagság legalább 2/3-a megszavazza, akkor a tagsági jogviszony felfüggesztése féléves, súlyosabb esetben egyéves lehet. A felfüggesztés időtartamáról a szakosztály vezetősége dönt.
/d. Kivételes esetben, ha ezt a tagság legalább 50 %-a e-levélben kéri az elnöktől, a teljes tagság dönthet végleges kizárásáról, ha legalább a 2/3-a megszavazza.
/e. Fentiek vonatkoznak a MÚOSZ tagsággal rendelkező szakosztály tagokra is.
5. Szakmai díj
A Karikaturista szakma állandó, emblematikus belső szakmai díja az évente titkos szavazással megitélt Kétfilléres-díj. A Kétfilléres-díj független a közös szakmai kiállításoktól (pl. a Best of kiállítástól). A díjazó pályázaton a teljes tagság részt vehet fejenként 5 reprezentatív munkával, amit a tárgyév október 1-ig kell az elnökség tagjainak elküldeni; a díj odaítéléséről ugyancsak a teljes tagság szavazhat. A pályázat és a szavazás egyéb (pl. technikai) feltételeit a tanácsadókkal kibővített elnökség a blogon és e-körlevélben ismerteti. A díj átadására a tárgyév decemberének első hetében, a MÚOSZ székházban kerül sor a szakma és a meghívott sajtó stb. jelenlétében egy olyan kamarakiállításon, ahol csak a legjobb 30-50 pályázati anyag szerepel.
6. Archívumok
/a. A szakosztály működését dokumentáló adatokat (ülések rövidített jegyzőkönyveit, blogbejegyzéseket és hozzászólásokat, képeket, hivatalos levelezést, szavazások eredményét stb.) a titkár és a lapmester havonta archiválja egy-egy külső hordozó könyvtárrendszerének dátumozott mappáiba.
/b. A karikatúra szélesebb, teljesebb jelenségkörének bemutatását segítheti elő egy értékorientáló szakmai képarchívum, ill. múzeum létrehozása, és folyamatos gyarapítása jellegzetes, vagy kiemelkedően érdekes, ugyanakkor esztétikailag vitathatatlan értékű kortárs és régebbi karikatúrák digitalizált reprodukcióival. A szaktörténeti képarchívum anyagának egy kisebb, válogatott része a blog Múzeum menüjébe kerül. Az archívum anyagának bővítésében bárki részt vehet; az “adományozók” a Múzeum menüben megadott paramétereknek megfelelő képfájlokat (a küldő nevével és a kép adataival) a tanácsadók e-címeire küldhetik. A szakmai archívum, ill. Múzeum anyagának szerves részét képezik a szakmával kapcsolatos érdekesebb mai és korábbi szakelméleti cikkek, kritikák, vitairatok, blogbejegyzések, recenziók, kiállításmegnyitó szövegek, nekrológok stb. A szöveganyagok általánosan használt formátumban (a küldő nevével és a forrásadatokkal) a tanácsadók e-címeire küldhetők.
III. EGYÉB
1. A szakosztály működéséről kifejezetten magánvélemény formájában akármelyik tag nyilatkozhat a nyomtatott, vagy elektronikus sajtóban, de a teljes szakosztály véleményét, érdekeit, szakmai célkitűzéseit stb. tükröző nyilatkozatot csak a tanácsadókkal kibővített vezetőség tagjai tehetnek.
2. Minthogy a szakosztály nemcsak a tagok, hanem általában a sajtókarikaturista szakma értékeit és ehhez fűződő érdekeit is képviseli, közös véleményt formálhat, ill. nyilatkozatot tehet a szakma egészét érintő kérdésekben.
3. Az ügydöntő, szakmai, vagy eseti szavazások rendjéről (szabályairól, technikájáról stb.) a szakosztály vezetősége dönt, e-szavazás esetén a lapmesterrel közösen.
4. A szakosztály keretei közt nincs helye politikai, világnézeti, ideológiai, vagy generációs véleményeknek, vitáknak, frakcióknak. Másrészt viszont jelzetten elkülönülhetnek állandó, vagy alkalmi szakmai-technikai műhelyek, ill. csoportosulások (így működhet portrérajzoló, e-grafikus, video, fotokarikatúra, comics-karikatúra stb. szekció) pl. a szakosztály közös kiállításain.
5. A MÚOSZ vagy a szakosztály nevével jelzett közös kiállításokra, ill. rendezvényekre csak a vezetőség és a tanácsadók jóváhagyásával, a szakma presztízséhez méltó körülmények között kerülhet sor.
6. Az ügyrend csupán a működés főbb szabályait rögzíti. A későbbi módosításokat, vagy további szabályok beiktatását a tagság kezdeményezése nyomán az elnökség vitatja meg és terjeszti elő – sürgős esetben e-szavazás formájában. Az ügyrend megváltoztatása ügydöntő.
7. A szakmai blogon egy önálló menü tartalmazza a szakosztály működésével kapcsolatos alapvető információkat:
/a. a két tisztségviselő adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/b. a három tanácsadó adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/c. a lapmester adatait (név, tisztség, elérhetőségek);
/d. a teljes tagság névsorát;
/e. a tagfelvétel rendjét;
/f. azt az e-címet, ahova a külső látogatók levelet küldhetnek (feltüntetve, hogy a lapmester a szöveget moderálhatja, rövidítheti, megválaszolhatja stb.).
8. A Karikaturista Szakosztály a minőség szem előtt tartásával nyitott minden olyan kifejezésmód, irányzat, vagy technika felé, amely a szélesebben értelmezett publicisztika jelenségköréhez tartozik – beleértve a hagyományos és alternatív e-sajtót, weblapokat, blogokat stb.